Jak se zlepšit ve vizualizaci svého nového JÁ.

„Nejlepší způsob, jak se podívat na budoucnost, je vymyslet ji.“ – Alan Kay

To, co v poslední době zažívá mnoho lidí, je najít přesvědčivou vizi své dlouhodobé budoucnosti. Jinými slovy něco se děje s naším vnímáním vývoje ve společnosti a způsobem vidění sebe samých ve stejné roli, jako doposud před Covidem a politickou nestabilitou světa. Z toho vyplývá určitý stupeň nejistoty a hledání správné cesty.

Mé klienty v tom nenechávám samotné. Pro většinu z nás musely mít v posledních dvou letech prioritu krátkodobé obavy z fyzické bezpečnosti. Ale i tady jde o něco hlubšího.

Ve skutečnosti jsou lidé nastavení tak, aby se soustředili na okamžité a krátkodobé uspokojení spíše než na svou dlouhodobou prosperitu. Před pandemický průzkum v USA ukazuje, že více než padesát procent zřídka nebo vůbec nepřemýšlí o tom, jak by mohlo vypadat příštích deset let. Méně než 20 procent na to myslí jen občas. Zdá se, že přemýšlení o budoucnosti se také snižuje, čím je člověk starší.

Tento příspěvek vysvětlí, proč je myšlení o budoucnosti pro naše malé mozky tak těžké. Také vám ukážu, jak se můžete stát svým vlastním osobním futuristou.

Intuitivní myšlení versus vyhledávání

Pokud jde o vedení bohatého a smysluplného života, potřebujeme tři kognitivní procesy, abychom se stali dobrými v učení se z minulosti (zpětný pohled), pochopení přítomnosti (vhled) a vizualizaci budoucnosti (předvídání).

Jako kouč a mentor se zaměřují především na pochopení přítomnosti tedy určitý vhled a následně navazující vizualizaci budoucnosti, která se v určitém okamžiku přesýpá jako písek do přítomnosti. Mým úkolem je pomáhat ostatním, aby se zdokonalili v simulování své vize budoucnosti – nebo dokonce několika vizí. Na otázku, proč by k tomu někdo potřeboval kouče, obvykle odpovídám tak, že se ptám, kdy naposledy sami přišli s nějakou vizí. Vychutnávám si pak dlouhé ticho.

Jako lidé máme možnost emocionálního myšlení, které je rychlé a leckdy nám zachraňuje život opravdu bleskurychlými reakcemi těla. Dále máme schopnost racionálního uvažování. Toto je známé jako myšlení nebo vyhledávání systému. Je spíše myšlení pomalé a rozvážné a umožňuje nám vést vědomý spor se sebou samými o tom, co si přejeme dělat dál a co reálně děláme.

Tedy identifikovat naší touhu je tedy zcela zásadní, pokud jde o plánování naší budoucnosti.

Proces touhy – motivace versus inspirace

Touha je poháněna dvěma opačnými silami – vyhýbáním se bolesti a nepohodlí (motivace) a/nebo bažením směrem k něčemu lepšímu (inspirace).

Z pohledu větší potenciální síly kterou lze projevit motivací nebo inspirací, tak vyhrává dlouhodobě inspirace. Motivace není dlouhodobě tak konzistentní.

Inspirace působí silněji, pokud jde o akci. Vytvoříte si ji tak, že si vysníte detailní představu o své budoucnosti – takovou, která je dostatečně přesvědčivá, aby vás táhla vpřed.

Čím jasnější a více vzrušující bude váš obrázek o tom, jak vypadá krásná a smysluplná budoucnost – a čím častěji jej budete moci uvidět – tím více energie se budete cítit energičtí, abyste to uskutečnili.
To proto, že inspirace je směrová a konzistentní. I když se dostanete z kurzu, můžete to napravit tím, že znovu ukážete na své cíle.

Takže i když vám motivace může dát prvotní nakopnutí a rychlý start , jediný způsob, jak si udržet tempo, je představit si inspirativní obrázek toho, co vás čeká.

Proč je tak těžké představit si budoucnost?

Pojďme k jádru problému – je to rozhodnutí, jak chcete, aby obrázek budoucnosti vypadal.

V psychologií byl popsán stav mysli který nás Nutí myslet si, že právě v tuto chvíli jsme se stali osobou, kterou jsme vždy měli být a budeme po zbytek našich životů. ale S mírnými rozpaky se pak podíváme na to, kým jsme byli před deseti lety, a pomyslíme si: ‚Díky bohu, jsem jiný člověk!‘. Přesto zjišťujeme, že je téměř nemožné uvěřit, že naše budoucí já udělá totéž za deset. V důsledku toho značně podceňujeme, jak velké změny zažijeme v příštích deseti letech. změny o kterých bychom vůbec v současné době nedokázali uvažovat, že by mohly nastat a přesto se tyto změny stanou.

Aby toho nebylo málo, studie ukazují, že když přemýšlíme o svém budoucím já, mysl udělá něco nečekaného a spíše nešťastného. Kdykoli si představujeme budoucnost, používáme oblast mozku zvanou prefrontální kortex (MPC), která reguluje náš pocit sebe sama a individualitu. Když myslíme na sebe, MPC se silně aktivuje, zatímco když se zamyslíme nad ostatními – řekněme, přáteli nebo rodinou – činnost se utlumí. Zajímavé je, že ve chvíli, kdy myslíme na úplně cizí lidi, MPC se úplně vypne.

Jakmile si představíme naše budoucí já, MPC je úplně zmatené. Řekněme, že uvažujete o kariérním postupu v příštích dvou letech. Jak si to vizuálně představujete, MPC se deaktivuje, protože váš mozek vytváří rozpor mezi tím, kým jste dnes, a budoucím já, které se snaží představit. Čím dále se díváte dopředu, tím více se vaše mysl začíná chovat, jako by myslela na úplně cizího člověka – na takového, o kterého se nijak zvlášť nestará (a tím pádem je mozku tato imaginace lhostejná). Proto je tak těžké přijít s inspirativní dlouhodobou vizí našeho budoucího já.

Toto odpoutání se od našeho budoucího já škodí nám i společnosti jako celku. Podle futuristky a herní designérky Jane McGonigalové: „Toto omezující chování mozku nám může ztížit činnost, která je prospěšná pro naši budoucnost jako jednotlivce i jako společnosti.

McGonigal věří, že čím více váš mozek považuje vaše budoucí já za cizince, tím méně pravděpodobně bude projevovat správnou sebekontrolu v jednání , kterou v přítomnosti tak potřebujete. Je také pravděpodobnější, že uděláte nějaké protichůdné rozhodnutí, která z dlouhodobého hlediska ztěžuje dosáhnutí ideje vašeho budoucího já (nového já)

A to není dobrá zpráva, pro ty kteří svoji vizi nechtějí uskutečnit opravdově, neboť právě ti se díky tomuto systému v mozku daleko nedostanou.

Nezbytné kroky, jak si lépe představit svou budoucnost

Být schopen a být ochoten stanovit si cíle. Promítnout sám sebe do budoucnosti je základní dovedností, pokud chcete žít vzrušující a naplněný život.

Čím více se ke svému budoucímu já chováte jako by bylo skutečné a pro vás dosažitelné, tím snadněji pomůžete mozku přijmout tuto novou vizi sebe sama.

Lidé obecně ve větší míře vyhledávají spíše krátkodobém uspokojení, kdy dáváme přednost malým a okamžitým odměnám před většími odměnami, na které si musíme počkat. Výzkum však také ukazuje, že lidé s lepším současným spojením se svým budoucím já mohou tomuto jevu velmi dobře čelit.

Zjednodušeně řečeno, čím méně budete schopni proniknout do svého budoucího já, tím více budete pravděpodobně přešlapovat v kruhu spíše volit rychlá a krátkodobá uspokojení.

Budování lepšího současného vztahu se svým budoucím já, vám pomůže čelit určité lenosti a lhostejnosti. Příklad: Tím, že si vyobrazíte živý obrázek toho, jak chcete, aby vypadal váš typický den za 2 měsíce, tak je mnohem pravděpodobnější, že učiníte rozhodnutí, která dnes podporují ba i přímo směřují k tomu aby vás tam dovedli.

Zde jsou tři jednoduché postupy, jak začít zlepšovat vizualizaci:

  1. Myšlenkové vypisování
    Jednou týdně si patnáct minut bez přerušení pište o všech nových příležitostech, které se naskytli, nebo možná které se teprve rýsují. Pište co vám přijde důležité ohledně vašich tužeb a plánů.

To může být velmi užitečné pro přicházení s konstruktivními nápady zaměřenými na budoucnost. Pomůže vám to také vybudovat spojení se svým budoucím já, protože váš MPC se začne chovat spíše jako dobrý přítel než jako někdo cizí.

Pokud už máte ve zvyku pravidelně si zapisovat své nejniternější myšlenky do deníku, pak je to skvělé. Toto psaní o střednědobé až dlouhodobé budoucnosti může vaší praxi přidat nový rozměr.

  1. Google budoucnost
    Slyšeli jste někdy o futuristech? Tito lidé mají nejlepší práci na planetě a dostávají zaplaceno za to, aby zkoumali předpovědi budoucnosti.

Můžete se stát svým vlastním futuristou tím, že si uděláte seznam všech věcí, které vás zajímají – růst svalů, jídlo, sex, péče o psy, AI, auta, alternativní medicína, vzdělání, město, ve kterém žijete atd. Poté vám doporučuji, abyste jednou týdně na Googlu vyhledávali nejčerstvější novinky a jejich vývoji, alespoň jedné z věcí na tomto seznamu. Získáte tak zajímavé poznatky o tom, jak by témata, která vás právě teď zajímají, mohla vypadat v budoucnu.

A co je nejdůležitější, naučí vás to být orientovaní do budoucnosti. Také vás to obohatí ke společenské konverzaci.

  1. Předvídejte minulost

Toto je další vynikající futuristická technika. Zahrnuje to ohlédnutí za některými minulými volbami, které jste udělali (nebo neudělali). Může to být například určitý zlom ve vašem životě nebo dokonce malé rozhodnutí, které jste dnes učinili. Nyní si představte dopad, pokud byste se místo toho rozhodli jinak.

Toto cvičení je skvělou připomínkou toho, že máte svobodnou vůli a že budoucnost není nevyhnutelná. Stejně jako nebylo nevyhnutelné, že jste skončili na mém webu.

Včera jste učinili rozhodnutí, která rozhodla o tom, jak bude vypadat dnešní přítomný okamžik – tak dnes se chystáte učinit rozhodnutí, která by mohla radikálně ovlivnit vaši budoucnost zítra a tak dále.

Závěr: trénujte svého vnitřního jasnovidce a naslouchače
Naše mozky nebyli konstruovány na dlouhodobé myšlení o budoucnosti, ale je to dovednost, kterou si můžete vytrénovat.

Chcete-li se za deset let stát nejlepší verzí sebe sama, musíte se zdokonalit v osobní sebevizualizace a přijít s přesvědčivou vizí své budoucnosti. Mít tuto vizi nezaručuje, že se to stane, ale alespoň vám to pomůže najít a udržet se na správné cestě, když jde do tuhého.

Já osobně jsem pro sebe našel techniku velice příjemnou a přitom důležitou právě pro získání lepšího vztahu se svým budoucím Já. Tato technika je snadno praktikovatelná, každý de a rád vám ji naučím používat v praxi.


Sjednejte si konzultaci a provedu vás celým procesem transformace k vašemu novému Já.